Bishop Henry

A native of London, Ontario, Bishop Frederick Bernard Henry was born on April 11, 1943, the eldest of five sons in the family of Leo and Noreen Henry. After finishing high school, he entered St. Peter’s Seminary, London. He became a priest on May 25, 1968.

In 1971, he earned a Master’s Degree in Philosophy from the University of Notre Dame, Indiana, and in 1973 a Licentiate in Theology with a Specialization in Fundamental Theology from the Gregorian University in Rome. He was an Associate Professor of Theology and Philosophy at St. Peter’s Seminary from 1973 - 1986 and Dean of Theology and Rector of St. Peter’s Seminary from 1981 - 1986.

He was appointed Auxiliary Bishop of London and Titular Bishop of Carinola and ordained to the Episcopate on June 24, 1986. He was installed as the fourth Bishop of Thunder Bay on May 11, 1995 and installed as the seventh Bishop of Calgary on March 19, 1998.

On January 4, 2017, Pope Francis accepted the resignation of Bishop Henry, and has appointed the Most Rev. William T. McGrattan, Bishop of the Diocese of Peterborough, as his succesor. Pope Francis has appointed Bishop Henry as Apostolic Administrator of the Diocese of Calgary until Bishop McGrattan's installation on February 27, 2017.

Bishop Henry’s episcopal motto, ‘Dabo Vobis Pastores’ (I will give you pastors) is taken from Jeremiah 3:15, which reads ‘I will give you shepherds after my own heart, who will feed you with knowledge and understanding’. This was the motto of the seminary in London, ON where Bishop Henry taught before coming to Calgary. As bishop, a ‘pastor of pastors,’ what could be a better maxim to live by here in southern Alberta?

As Bishop Henry oversees his Diocese he is motivated by his love for the priesthood, and concerns for the growing population of Calgary. Combatting abortion, euthanasia and the disregard of the poor, all characteristic of our ‘throwaway culture,’ are urgent work for Bishop Henry, and Catholic education and inviting young people into the Body of Christ are close to his heart. He encourages all parishioners to join in building the Church in southern Alberta.

Pastoral Assignments:

  • 1968 - 1970 Associate Pastor, Christ the King Parish, Windsor, ON.
  • 1970 - 1973 Post Graduate Studies: University of Notre Dame, Notre Dame, Indiana - M.A. Philosophy.
  • Gregorian University, Rome, Italy - Licentiate in Theology.
  • 1973 - 1986 Associate Professor of Theology and Philosophy at St. Peter's Seminary.
  • 1973 - 1981 Group Spiritual Director, St. Peter's Seminary.
  • 1981 - 1986 Rector of St. Peter's Seminary.
  • April 18, 1985 Named Honorary Prelate, with title, "Monsignor".
  • April 23, 1986 Appointed Auxiliary Bishop of London and Titular Bishop of Carinola, Italy.
  • June 24, 1986 Episcopal Ordination at St. Peter's Cathedral, London.
  • March 24, 1995 Named Bishop of Thunder Bay, ON.
  • May 11, 1995 Installed as the fourth Bishop of Thunder Bay, ON.
  • January 16, 1998 Named Bishop of Calgary, AB.
  • March 19, 1998 Installed as the seventh Bishop of Calgary, AB.
  • January 4, 2017 Appointed Apostolic Administrator following the resignation
Contact Bishop's Office

Bishop Frederick Henry

Office: 403-218-5526

Member of the Bishop's Office.

Diane Jackman

Executive Assistant

Office: 403-218-5526

Member of the Bishop's Office.

Looking for a Parish or Mass and Reconciliation Times?

Search the Parish Finder
Login